Общая информация об авторе
Ломакина Елена Анатольевна - к.ю.н., доцент кафедры правоведения в Национальном университете кораблестроения имени адмирала Макарова (г. Николаев)
В 2000 г. окончила Львовскую коммерческую академию, юридический факультет.
По окончании обучалась в аспирантуре в Одесском национальном университете имени И.И.Мечникова.
В 2009 г. защитила кандидатскую диссертацию на тему «Пересмотр судебных актов хозяйственного суда в апелляционном порядке».
Читает курсы «Хозяйственное законодательство» и «Гражданское и семейное право Украины» на кафедре правоведения Национального университета кораблестроения имени адмирала Макарова.
Автор ряда научных работ в сфере правоведения.
Реалізація принципу змагальності в ході перегляду судових актів господарських судів в апеляційному порядку
У суді апеляційної інстанції, як і в суді першої інстанції, діють, власне кажучи, усі принципи господарського судочинства. В тому числі, згідно з частиною першою статті 43 судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності. І хоча інші принципи також мають велике значення для здійснення правосуддя в господарських судах апеляційної інстанції, проте, на нашу думку, особливу увагу слід звернути саме на принцип змагальності та особливості його реалізації при перегляді судових актів в апеляційному порядку. Тому метою даної статті є дослідження особливостей реалізації принципу змагальності в ході перегляду судових актів господарських судів в апеляційному порядку для розроблення пропозицій з удосконалення господарсько-процесуального законодавства з питань перегляду судових актів в апеляційному порядку.
Сутність апеляційного оскарження і право на апеляцію
Повноваження апеляційного господарського суду під час розгляду справи
Під повноваженнями суду апеляційної інстанції слід розуміти сукупність прав апеляційного суду на здійснення встановлених законом процесуальних дій щодо судових актів, що не вступили в законну силу та перевіряються за апеляційною скаргою [1, c. 125]. Правове положення суду другої інстанції в господарському процесі характеризується наявністю досить широкого кола повноважень при здійсненні перевірки рішень і ухвал суду першої інстанції.
Щодо прогалин законодавства на стадії апеляційного провадження
Права і свободи фізичних та юридичних осіб є важливою складовою політики нашої держави. І хоча кожного року до цього Кодексу вносяться численні зміни, але дотепер не можна визнати, что всі процесуальні відносини у сфері господарського судочинства врегульовано. Це ж стосується шляхів врегулювання «мирного» виходу сторін з процесу, наприклад, можливість позивача скористатися правами, наданими йому ст. 22 ГПК, щодо відмови від позову або укладення мирової угоди.
В ході розгляду справи у першій інстанції це право не викликає сумнівів, однак на стадії апеляційного та касаційного оскарження відповідно до п. 3.7 роз’яснення Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 р. № 02-5/289 [1] це неможливо. Однак чи правильно це?